Część pierwsza – Tajemnica Boga

Pierwsza część rekolekcji kieruje naszą uwagę ku Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Zostaliśmy już w ten temat wprowadzeni przez wczorajszą modlitwę i celebrację Eucharystii. Dziś kontynuujemy to rozważanie w porannej katechezie, w ćwiczeniach indywidualnych oraz w czasie spotkań w grupach.

Modlitwa poranna z konferencją

Poranną modlitwą może być jutrznia, jeśli są takie możliwości. Może nią być również odmówienie tajemnicy Nawiedzenia św. Elżbiety, poprzedzone śpiewem, odczytaniem słowa Bożego oraz modlitwą wstawienniczą. W trakcie tej modlitwy (po odczytaniu słowa Bożego) lub po jej zakończeniu prowadzący rekolekcje głosi konferencję pomagającą uczestnikom jeszcze głębiej przeżyć treści zawarte w pierwszej części niniejszego zeszytu „Medytacje o Bogu”.

Dziesiątka różańca

Śpiew: „Zdrowaś Maryjo” lub inny.

L1: Dziękując Bogu za nowy dzień, ku Niemu wznosimy nasze modlitwy. W zjednoczeniu z Maryją i wzywając Jej wstawiennictwa modlimy się o łaskę pomnożenia wiary, abyśmy mogli lepiej Boga poznać i głębiej się z Nim zjednoczyć.

L2: Wiele razy rozważaliśmy tajemnicę nawiedzenia św. Elżbiety. Dziś wracamy do niej w klimacie rekolekcji, starając się jeszcze głębiej wniknąć w jej treść i skupić się na tym, co ukazał nam Bóg. Wysłuchajmy więc opisu tego wydarzenia.

L1: Z Ewangelii według św. Łukasza (1,39-47)

Chwila ciszy.

Śpiew: „Niech będzie chwała i cześć” lub inny.

L3: Prowadzi modlitwę: Dziesiątkę różańca.

Konferencja

Kapłan głosi konferencję. Po niej wskazane jest pozostać w chwili ciszy, a następnie zaśpiewać pieśń lub trwać na modlitwie wypowiadając wezwania uwielbienia, dziękczynienia i prośby.

Ćwiczenia indywidualne

Jest to ważny punkt rekolekcyjnego programu. Każdy uczestnik pozostaje sam i w wybranym przez siebie miejscu (w kościele, w pokoju, na zewnętrz) podejmuje refleksję nad tekstami zamieszczonymi w pierwszej części niniejszego zeszytu. Niektórzy uczestnicy rekolekcji mogli już indywidualnie przeżywać te miesięczne ćwiczenia, ale zapewne będą i tacy, którzy tego nie przeżywali. Spotkają się więc z tymi tekstami po raz pierwszy. Nie muszą się zapoznawać z wszystkimi medytacjami. Jeśli któraś ich bardziej zainteresuje, mogą się przy niej dłużej zatrzymać.

Ważną rolą tych ćwiczeń indywidualnych jest wprowadzanie osób odmawiających różaniec w autentyczną medytację zbawczych tajemnic. W domu, pośród wielu zajęć, ta medytacja może być ograniczona do minimum. Tutaj natomiast można na nią poświęcić więcej czasu. Jeśli ktoś w tym zasmakuje, będzie też gorliwiej walczył o czas na taką medytację po rekolekcjach.

Indywidualne ćwiczenia są również przygotowaniem do spotkań w grupach. Uczestnicy powinni więc zapoznać się z podanym poniżej programem spotkania w grupach i odpowiednio się do niego przygotować.

Spotkanie w grupach

Prowadzi je odpowiednio przygotowany animator rozpoczynając modlitwą. Może to być krótka modlitwa do Matki Bożej, np. „Pod Twoją obronę” lub dłuższa modlitwa przygotowana przez animatora. Można zaśpiewać pieśń.

W czasie spotkania podejmujemy dwa tematy. Należy zacząć od pierwszego i poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, nawet gdyby drugi temat był podjęty tylko krótko.

Moje doświadczenia z Żywym Różańcem

Animator prosi uczestników spotkania, aby podzielili się swoimi doświadczeniami z codziennego odmawiania dziesiątki różańca i przynależenia do Żywej Róży. Można sięgnąć do początków, opowiedzieć krótko o radościach i trudnościach w odmawianiu tej modlitwy.

W zeszytach zatytułowanych „Różańcowy szlak” przypomniane zostały niektóre szczegóły dotyczące sposobu odmawiania dziesiątki różańca. Były to:

Zapowiedź tajemnicy, która jest jak „odsłonięcie sceny”; „Ojcze nasz” – Uroczyste rozpoczęcie modlitwy?; Dziesięć „Zdrowaś Maryjo” – modlitwą z medytacją; „Chwała Ojcu” – akt uwielbienia Boga w Trójcy Świętej jedynego; „Akt strzelisty” – nie zawsze ten sam; „Intencja modlitwy” – jaka ona jest i kiedy o niej myślę; „Credo” – Czy odmawiam jakąś formę wyznania wiary w codziennej medytacji różańcowej?

Tajemnica Boga w Trójcy Świętej Jedynego

Jeśli czas pozwala podejmujemy rozmowę także na te tematy, które były przedmiotem indywidualnych ćwiczeń. Każdy uczestnik może się podzielić swoimi przemyśleniami, a także pytaniami, jakie się w nim zrodziły. Do tego tematu wrócimy w jutrzejszym spotkaniu w grupach.

Końcowa modlitwa

Jest nią dziesiątka różańca, tajemnica narodzenia Pana Jezusa.