logo_zr

ZELATOR

styczeń 2025

90

Do pobrania: pdf

 

Pielgrzymi nadziei

Drodzy Zelatorzy Żywego Różańca,

W Roku Świętym, który rozpoczęliśmy, chciałbym co miesiąc przesyłać kilka refleksji na temat nadziei. To słowo będzie powtarzane w najbliższych miesiącach częściej niż zwykle. Zawiera ono wyjątkową treść. Musi tak być, skoro nadzieja jest jednym z wielkich darów Boga, ofiarowanych człowiekowi już w sakramencie chrztu świętego.

Jest ona ściśle związana z wiarą i miłością. Bez nich nie może się w pełni rozwinąć. Gdy braknie mocnej wiary i człowiek nie wie, kim jest Bóg, nie potrafi w Nim złożyć nadziei. Gdy uważa, że Bóg go nie kocha i sam przestaje Go kochać, czy będzie Mu ufał? Nadzieja wzrasta wraz z wiarą i miłością. Słabnie zaś wtedy, gdy wiara staje się powierzchowna, a miłość jest osłabiona przez egoizm i inne słabości.

Ścisły związek tych trzech cnót pięknie opisuje papież Franciszek w bulli ogłaszającej rok jubileuszowy: „Nadzieja, wraz z wiarą i miłością, tworzy tryptyk «cnót teologalnych», które wyrażają istotę życia chrześcijańskiego (por. 1 Kor 13,13; 1 Tes 1,3). W ich nierozerwalnym dynamizmie, nadzieja jest tą, która niejako nadaje orientację, wskazuje kierunek i cel chrześcijańskiej egzystencji. Dlatego Paweł Apostoł zachęca nas: «Weselcie się nadzieją. W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali!» (Rz 12,12). Tak, musimy «być bogaci w nadzieję» (por. Rz 15, 13), aby w sposób wiarygodny i pociągający dawać świadectwo wiary i miłości, które nosimy w naszych sercach; aby wiara była radosna, miłość entuzjastyczna; aby każdy był w stanie podarować choćby tylko uśmiech, gest przyjaźni, braterskie spojrzenie, szczere wysłuchanie, bezinteresowną posługę, wiedząc, że w Duchu Jezusa może to stać się owocnym ziarnem nadziei dla tych, którzy je przyjmują. Ale jaki jest fundament naszej nadziei? Aby to zrozumieć, dobrze zastanowić się nad motywami naszej nadziei (por. 1 P 3,15)” (Spes non confundit, 18).

Ks. Stanisław Szczepaniec

 

Kalendarium Żywego Różańca na rok 2025

Pielgrzymki

  • Sobota 7 czerwca 2025 – Pielgrzymka ogólnopolska Żywego Różańca na Jasną Górę.
  • Sobota 27 września 2025 – Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Dni skupienia Zelatorów (do wyboru)

  • Niedziela 26 stycznia 2025 – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, od godz. 9.00.
  • Sobota 8 marca 2025 – Parafia Matki Bożej, Królowej Polski, w Nowej Hucie, Arka Pana, od godz. 10.00.
  • Sobota 3 maja 2025 – Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, od godz. 9.30.
  • Sobota 28 czerwca 2025- Parafia św. Stanisława Kostki w Krakowie na Dębnikach, grób Sługi Bożego, Jana Tyranowskiego, od godz. 10.00.
  • Poniedziałek 8 września 2025 – Sanktuarium Matki Bożej w Płokach, grób bł. ks. Michała Rapacza, od godz. 17.00.
  • Sobota 18 października 2025 – parafia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, od godz. 11.00.

Inne wydarzenia

  • 9 stycznia 2025 – wspomnienie liturgiczne bł. Pauliny Jaricot założycielki Żywego Różańca. Niektóre róże przygotowują się do tego dnia przez nowennę lub triduum, a wspomnienie Założycielki chcą przeżywać bardziej uroczyście.
  • 11 sierpnia 2025 – wspomnienie liturgiczne św. Filomeny patronki Żywego Różańca.
  • 23 października 2025 – Ogólnopolski dzień Modlitwy Żywego Różańca.
  • 29 listopada – 6 grudnia 2025 – Jerycho Żywego Różańca.
  • 8 grudnia 2025– 119 rocznica powstania Żywego Różańca.

Kolędnicy misyjni

 

Papieska intencja na styczeń:
„O prawo do edukacji”

Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata.

W tym roku już po raz trzydziesty pierwszy w czasie Bożego Narodzenia będzie można spotkać i wesprzeć młodych kolędników biorących udział w akcji Papieskich Dzieł Misyjnych: Kolędnicy Misyjni dzieciom. W ubiegłym roku udało się zebrać 2 754 826,40 zł, które przekazano na wsparcie realizacji 81 różnych projektów w 10 krajach misyjnych. W tym roku dzieci będą kolędować na rzecz swoich rówieśników z Demokratycznej Republiki Konga. Poprzednie edycje pokazały, że dzieci nie tylko poszerzają swoja wiedzę o świecie i rozwijają wrażliwość na potrzeby innych, ale również nabierają pewności w interakcjach społecznych np. w nawiązywaniu kontaktów z nieznajomymi czy autoprezentacji.

Nade wszystko, udział w akcji Kolędnicy Misyjni dzieciom sprawia, że wspieranie misji staje się dla młodych uczestników czymś naturalnym i cyklicznym. Rodzi się więc nadzieja, że będą oni kontynuować je również w dorosłym życiu, tak jak miało to miejsce w przypadku bł. Pauliny Jaricot.

https://missio.org.pl/aktualnosci/kolednicy-misyjni-dzieciom-demokratycznej-republiki-konga/

Anna Włodarczyk

Różaniec rodziców za dzieci (3)

Kontynuujemy rozpoczęty ostatnio temat modlitewnego towarzyszenia swoim (dorosłym już) dzieciom w czasie ich rodzicielstwa, w kontekście rozważania tajemnicy Zwiastowania. Przypomnijmy, że zaakcentowaliśmy dotąd fundamentalne (dla poprawności tej relacji) znaczenie: zaufania, wrażliwości i cierpliwości.

Kolejnym elementem odkrywanym w medytacji nad tą tajemnicą jest pokora. Pokora rezygnacji z własnego głębokiego przekonania, wręcz pewności, że: „tak byłoby najlepiej!”, zwyciężonego przez Maryjne „niech mi się stanie”. Zmagania z samym sobą, bo nie można pewnych rzeczy kształtować „po swojemu”, ale z szacunkiem przyjąć autonomię i wolny wybór młodych rodziców (zwłaszcza ten dla siebie zupełnie niezrozumiały). Tej niezwykle trudnej sztuki, możemy uczyć się wprost od Maryi. Bo to faktycznie sztuka wiedzieć (czy właściwie jakoś wewnętrznie czuć), gdzie leży ledwo dostrzegalna granica pomiędzy „lepszym” (według najgłębszego i najszlachetniejszego osobistego przekonania), które obiektywnie może okazać się zaprzeczeniem „dobrego”.

Zaduma nad pokorą Matki Bożej, ukazaną w różańcowej tajemnicy Zwiastowania, szczęśliwie zbiega się z rozpoczęciem nowego – jubileuszowego roku w Kościele powszechnym. Odczytuję ten niezamierzony fakt, jako szczególny znak Opatrzności. Niech nasze zaangażowane choć niedoskonałe naśladowanie pokory Maryi, przenika nasze (rodziców) relacje z dziećmi, a dzięki jej wstawiennictwu, stanie się w nas owocem tego jubileuszowego „czasu łaski”.

Rafał Biskup

Pielgrzymka do Ludźmierza

Papież Franciszek pisze, że „pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego”. Trzeba wyruszyć w drogę, a to wytrwałe dążenie do wyznaczonego celu zewnętrznego, którym najczęściej jest kościół jubileuszowy, oznacza również drogę duchową. Chcemy pokonać nasze słabości i zbliżyć się do Boga. Chcemy też wypraszać potrzebne łaski dla naszych braci i sióstr.

W tym roku dni skupienia zelatorów będą także pielgrzymkami do kościołów jubileuszowych. Pierwszym z nich jest sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Zapraszamy do udziału w tym jubileuszowym wydarzeniu zelatorów z dekanatów: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Niedzica, Nowy Targ, Rabka i Zakopane. Jeśli ktoś pragnie pielgrzymować z innego rejonu archidiecezji, będzie także mile widziany. W programie pielgrzymki:

9.00 – Eucharystia w bazylice
10.00 – Konferencja i świadectwa w kaplicy św. Jana Pawła II
11.00 – Spotkanie (także opłatek) w domu duszpasterskim

Kontakt Rady z zelatorami w parafiach

Rada Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej prosi zelatorów w parafiach (lub przedstawiciela) o kontakt z Radą poprzez adres email: zr@diecezja.pl. Taki kontakt usprawni przekazywanie informacji o spotkaniach i innych wydarzeniach w naszych wspólnotach. Również poprzez ten adres, Rada pragnie być wsparciem i pomocą dla zelatorów.

Redaktor: Ks. Stanisław Szczepaniec

 

zelator-90_01.2025.pdf