ZELATOR październik 2024 |
87 |
Do pobrania: PDF
Słowo Krajowego Moderatora
Żywego Różańca
Na miesiąc różańcowy 2024
„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” (abp Wacław Depo).
Pośród wszystkich modlitw i nabożeństw do Najświętszej Maryi Panny to Różaniec jest najbardziej znany i rozpowszechniony. W modlitwie różańcowej oddajemy cześć Bogu i Maryi, Bożej Rodzicielce. Maryja chce nam towarzyszyć na ścieżkach naszego codziennego życia. Idzie z nami, ale wielokrotnie uprzedza nas w naszej wędrówce. Różaniec jest nie tylko modlitwą, ale jest on cudownym środkiem uświęcenia i postępu duchowego, jedną z najlepszych szkół, gdzie poznaję się i zdobywa cnoty życia chrześcijańskiego. Do Maryi, jak do naszej ziemskiej matki można przyjść zawsze i w każdy czas. W chwilach radosnych i smutnych, dobrych i złych w chwilach naszej niepewności czy udręczenia.
Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Jerzy Waszyngton w chwilach utrudzenia przychodził do swojej matki staruszki, klękał przed nią, kładł umęczoną głowę na jej kolanach i mawiał: „pozwól mamo, że tu odpocznę trochę, tak jak wtedy gdy byłem dzieckiem”. A stara matka z niezmienioną czułością swymi spracowanymi i drżącymi rękami głaskała siwe włosy wielkiego syna. Potem wstawał tym pokrzepiony i odchodził do swojej pracy, którą wykonywał sumiennie.
Czy się do tego przyznajemy czy też nie, to jednak faktem jest, że człowiek potrzebuje matczynego serca. Temu pragnieniu ludzkiej natury Bóg uczynił zadość. W swojej nieskończonej mądrości i dobroci postanowił, by wszędzie tam gdzie tli się choćby iskierka życia, była też i matka, która by się tym życiem zaopiekowała, która by je broniła przed niebezpieczeństwem i niosła ulgę w strapieniach. Posiadamy życie doczesne, dlatego też mamy matkę ziemską, która nam to życie dała, która czuwała nad nim i je pielęgnowała. Dlatego też do tej kochającej matki zdrowe, nie zepsute, nie zwyrodniałe serce dziecka zawsze ciągnie, bo chce być kochane. Ale istnieje również w nas drugie życie, życie Boże, nadprzyrodzone, życie łaski w naszej duszy. Dlatego mamy jednocześnie drugą Matkę! Ona nam dała to życie, Ona je w nas umacnia, rozwija, opiekuje się nim. Tą Matką jest Maryja. Nigdy więc nie zapominajmy o matce ziemskiej, a tym bardziej o Matce Niebieskiej. Wchodząc w Tajemnice różańcowe zabierajmy zawsze ze sobą ten obraz Maryi, przyjmującej z radością wolę Bożą obwieszczoną przez Anioła, a potem pochylonej nad Dzieckiem, kontemplującej i rozważającej tajemnicę Słowa – tajemnicę Boga. Niech ten obraz towarzyszy naszemu życiu, niech wnosi w nasze życie pokój i nadzieję oraz daje pociechę we wszystkich naszych chwilach i utrudzeniach.
Papieska intencja na październik:
„Za wspólną misję”
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.
W dzisiejszych niełatwych czasach, Różaniec jest skuteczną bronią i lekarstwem na współczesne choroby i zagrożenia. Tych zagrożeń jest bardzo wiele. Wciąż trwająca wojna na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w tylu miejscach świata jeden człowiek niszczy drugiego. Na naszych oczach dokonuję się wielka walka o rodzinę, którą chce się zdeprawować i zniszczyć odcinając od życiodajnych korzeni chrześcijaństwa. Dlatego św. Jan Paweł II już w 2002 roku do modlitwy różańcowej dołączył na stałe dwie intencje, o pokój i za rodzinę. Dziś w naszej Ojczyźnie chce się usunąć religie ze szkół. Doskonale wiemy, że nie chodzi tu o religię, ale o to, aby wychowywać młode pokolenie bez wartości, bez etyki, bez Boga. Dziś chce się redefiniować podstawowe pojęcia dobra i zła oraz określania swojej tożsamości.
My ludzie wiary, uczniowie Maryi, nie możemy się na to zgodzić. Dlatego wzywam wszystkich członków Kół Różańcowych, wszystkich ludzi odmawiających Różaniec i gromadzących się na pielgrzymkach diecezjalnych, by szturmować niebo i wypraszać dla naszych rodzin, dla naszej Ojczyzny Polski i dla wszystkich ludzi na świecie łaskę pokoju oraz ocalenia życia i miłości w naszych rodzinach.
Przygotowując się do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca, który będziemy obchodzić w 2026 roku w naszej Wielkiej Nowennie, chcemy ewangelizować świat z różańcem w ręku.
Z darem modlitwy.
Ks. dr Jacek Gancarek,
Moderator Krajowy Żywego Różańca
Pielgrzymka Zelatorów ŻR do Płok
W niedziele 8 września 2024 r., w święto Narodzenia NMP, przeżyliśmy pielgrzymkę zelatorów Żywego Różańca archidiecezji krakowskiej do Płok, gdzie przez wiele lat posługę duszpasterską pełnił bł. ks. Michał Rapacz i gdzie w 1946 r. poniósł śmierć męczeńską. Zelatorzy włączyli się w diecezjalne dziękczynienie za dar beatyfikacji tego kapłana.
Po przywitaniu pielgrzymi wysłuchali konferencji ks. Bogusława Nagela, krajowy opiekuna Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”, który przywołał wiele przykładów z życia bł. ks. Michała. Po konferencji, przy grobie bł. kapłana męczennika, członkowie Żywego Różańca poprowadzili modlitwę różańcową prosząc Boga, aby wstawiennictwo ks. Michała umacniało nas w dążeniu do świętości, abyśmy nie zaniedbywali modlitwy, zwłaszcza różańcowej oraz aby nasz naród pozostał wierny Bogu i Maryi.
Następnie odbyła się msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego. W homilii wielokrotnie podkreślał on niezłomność i odwagę błogosławionego kapłana, męczennika. Na koniec uroczystości odpustowej głos zabrał bp Kazimierz Górny, który w 1946 r. jako 8-letni ministrant uczestniczył w pogrzebnie ks. Michała Rapacza w parafii Lubień. Wyraził podziękowanie abpowi Markowi Jędraszewskiemu i wszystkim kapłanom za trud przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego oraz samej uroczystości beatyfikacyjnej 15 czerwca 2024 r. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach.
Anna Włodarczyk
XV Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik
W sobotę, 28 września, przeżyliśmy XV pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik. Było to bardzo piękne i umacniające wydarzenie, za które dziękujemy Bogu i Matce Bożej Różańcowej. Relacja z tego wydarzenia będzie przekazana w następnym numerze „Zelatora”.
Inne informacje
Niedziela misyjna i Tydzień misyjny
W tym roku Niedziela Misyjna będzie obchodzona 20 października pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. We wszystkich parafiach na całym świecie zbierane będą ofiary na rzecz misji.
W orędziu na tegoroczną Niedzielę Misyjną, papież Franciszek nawiązuje do słów „Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę” z przypowieści o uczcie weselnej (Mt 22, 1-14). Mimo, że pierwsi zaproszeni goście nie przybyli na ucztę usprawiedliwiając się przeróżnymi obowiązkami, Bóg bogaty w miłosierdzie wysyła sługi po raz drugi z poleceniem Idźcie i zaproście. Te dwa słowa wskazują, że działalność misyjna to nieustanne wychodzenie i zapraszanie na ucztę Pana. Nie zrażajmy się, kiedy nasze próby głoszenia prawd ewangelicznych będą odrzucane przez niektórych ludzi.
Anna Włodarczyk
Miesięcznik „Różaniec”
Lektura wrześniowego numeru czasopisma Różaniec, którego przewodnim motywem są słowa „Po owocach ich poznacie”, skłania nas do postawienia odważnego pytania o owocność naszego chrześcijańskiego życia. Coraz więcej osób uważa, że owocne życie polega na prestiżowej pracy, zasobności majątkowej czy dobrym wykształceniu. Nie ma w tym podejściu nic złego, jeśli to wszystko osiągamy i nabywamy w jedności z Bogiem i nie kosztem życia sakramentalnego. Wczytując się w poszczególne artykuły wrześniowego numeru Różańca, możemy dowiedzieć się na czym polega owocne życie chrześcijanina, w jaki sposób wypełnić dobrze naszą misję bycia nim, by na co dzień wydawać dobre owoce, godne Boga. Czy wydamy zatem dobry owoc? „To zależy od tego, czy usłyszymy Pana i czy będziemy chcieli w Niego wrosnąć, czerpać z Niego życiodajne soki”.
Teresa Lelek
Dzień skupienia Zelatorów ŻR w Wadowicach
Serdecznie zapraszamy wszystkich zelatorów z dekanatów wadowickich oraz sąsiednich na dzień skupienia w sobotę, 19 października, do bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach.
Godz. 11.00 – Czuwanie (modlitwa, konferencja, komunikaty, różaniec).
Godz. 12.00 – Eucharystia.
Godz. 13.00 – Spotkanie przedstawicieli zelatorów z parafii.
Ks. Stanisław Szczepaniec
z Radą Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej