Kraków, 22 października 2014 roku. Czcigodni kapłani, opiekunowie Żywego Różańca, Drodzy zelatorzy i członkowie tej różańcowej wspólnoty w Archidiecezji Krakowskiej,

W liście pasterskim na dzień 9 listopada 2014 roku biskupi Polscy zwracają się do wszystkich wierzących, aby wnieśli swój wkład w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży 2016. Już dziś czynne zaangażowanie w to wielkie dzieło może się wyrazić w modlitwie wspierającej wielorakie działania organizacyjne, a przede wszystkim wypraszającej przemianę serc ludzi młodych i pogłębienie ich wiary.

Odpowiadając na apel biskupów zachęcamy wszystkich zelatorów i członków Żywego Różańca do podjęcia modlitwy w tej ważnej intencji. Módlmy się z innymi uczestnicząc w parafialnych nabożeństwach. W pierwszoczwartkowej adoracji możemy skorzystać z pomocy: „Miłosierdzie w tajemnicach różańca. Godzina święta z modlitwą w intencji Światowych Dni Młodzieży” (teksty na stronie internetowej www.adoremus.pl w zakładce „Godzina święta”).
Naszą zwyczajną służbą modlitewną jest codzienna dziesiątka różańca. Zapraszamy więc wszystkich członków Żywego Różańca do odmawiania dodatkowo, oprócz swojej dziesiątki różańca, jeszcze jednej, polecając w niej Bogu Światowe Dni Młodzieży, a także inne sprawy diecezji, parafii i rodzin. Najlepiej rozpocząć od tajemnicy Zwiastowania i wyruszyć wraz z wszystkimi, którzy to dzieło podejmą, na „Różańcowy szlak”. Prowadzi on przez kolejne tajemnice różańca, które są nam dobrze znane i bardzo bliskie. Jednak w tym przypadku możemy tę duchową drogę przeżyć jeszcze głębiej i owocniej dzięki przygotowanym pomocom. Są nimi małe książeczki poświęcone poszczególnym tajemnicom różańca. W każdej z nich można znaleźć trzydzieści krótkich modlitw i medytacji pomagających przeżywać przez cały miesiąc jedną tajemnicę różańcową. Warto zaznaczyć, że od grudnia 2014 do lipca 2016, kiedy będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży, jest dwadzieścia miesięcy, a więc tyle, ile tajemnic różańca. Liczymy na to, że w grudniu na „Różańcowy szlak” wyruszy pierwsza, oby jak najliczniejsza grupa osób. Później zapewne dołączą inni.
Małe książeczki z serii „Różańcowy szlak” mogą stać się również dobrym narzędziem apostolskim, dzięki któremu możemy zachęcić innych do wyruszenia w duchową podróż, która pogłębia wiarę i zbliża do Boga, a także pomaga wypraszać obfitsze łaski dla siebie i innych ludzi. Cenne byłoby, aby na taką duchową przygodę zaprosić również ludzi młodych. Wspomniane książeczki poświęcone kolejnym tajemnicom (I. Zwiastowanie; II. Nawiedzenie…) będą dostępne w Wydawnictwie św. Stanisława BM w Krakowie i w księgarniach katolickich. Kapłani mogą je nabyć już na rejonowych kongregacjach w listopadzie.
Będziemy również wdzięczni za informację, ile róż różańcowych lub innych grup w parafii wyruszyło na „Różańcowy szlak”. Umieścimy te informacje na tworzonej obecnie stronie internetowej Żywego Różańca archidiecezji krakowskiej (www.zr.diecezja.pl). Świadomość wspólnego wędrowania będzie dla nas umocnieniem.
Pozostając w łączności modlitewnej życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej, Królowej Różańca Świętego.

Ks. Stanisław Szczepaniec
Moderator Żywego Różańca w Archidiecezji Krakowskiej
wraz z Archidiecezjalną Radą Żywego Różańca