ZELATOR maj 2024 |
82 |
Do pobrania: pdf
Kongres Eucharystyczny
W naszej archidiecezji trwa Kongres Eucharystyczny. Odkrywajmy ciągle na nowo prawdę, że życie chrześcijańskie osiąga szczyt w Eucharystii i stamtąd czerpie siły do życia według Ewangelii. Różaniec ubogaca nasz udział we Mszy Świętej i nasze przeżywanie adoracji Najświętszego Sakramentu. Maryja, która w różańcu wprowadza nas w tajemnice Jezusa, jest z nami, gdy On, nasz Zbawiciel, uobecnia te tajemnice pod osłoną znaków w Eucharystii i gdy rozważamy je trwając przy Nim na adoracji.
Kolejne niedziele maja być poświęcone – według programu Kongresu – tematowi adoracji Najświętszego Sakramentu. O tej modlitwie ma przypomnieć homilia, a po Mszy Świętej, a w miarę możliwości także w godzinach popołudniowych, ma być adoracja. Włączajmy się w te modlitwy.
Rejonowe dni skupienia zelatorów
Zelatorzy Żywego Różańca należą w parafii do bliskich współpracowników duszpasterzy nie tylko w prowadzeniu modlitwy, lecz także w całym życiu wspólnoty. Chcąc dobrze realizować to powołanie – jest to pewien rodzaj powołania – konieczna jest formacja. Dokonuje się ona przede wszystkim w parafii, ale ubogaceniem są także spotkania ponadparafialne.
Podczas spotkania Diecezjalnej Rady Żywego Różańca ustaliliśmy, że powracamy do przeżywanych kiedyś spotkań rejonowych dla zelatorów. Będą się one odbywać w stałych terminach i miejscach. W tym roku planowane są jeszcze trzy spotkania-pielgrzymki zelatorów.
Kraków Dębniki – ostatnia sobota czerwca – w tym roku 29.06
W sobotę, 29 czerwca, o godz. 10.00 zapraszamy zelatorów z Krakowa i okolic do kościoła św. Stanisława Kostki w Krakowie na Dębnikach. Będziemy się modlić przy grobie Sługi Bożego Jana Tyranowskiego, gorliwego krzewiciela modlitwy różańcowej. Będzie to również nasze dziękczynienie za dar Kongresu Eucharystycznego oraz prośba, aby w parafiach były pielęgnowane jego owoce.
Sanktuarium Matki Bożej w Płokach – 8.09
W niedzielę, 8 września, o godz. 17.00 zapraszamy do sanktuarium Matki Bożej, Patronki Rodzin Robotniczych, w Płokach. Będzie to także pielgrzymka do bł. Michała Rapacza. Parafia przeżywa wtedy odpust ku czci Narodzenia NMP, a cała archidiecezja dziękczynienie za dar beatyfikacji kapłana, który tam był proboszczem i tam zginął śmiercią męczeńską. Ze względu na diecezjalny charakter tego wydarzenia zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Płok wszystkich zelatorów naszej archidiecezji. Mamy wielki motyw dziękczynienia wobec Boga, a także wobec Maryi. W Jej sanktuarium, pod Jej opieką dojrzewał do świętości ks. Michał. Kochał różaniec i z nim się nie rozstawał. Nasze dziękczynienie połączymy z prośbą o dalszy rozwój róż różańcowych w naszej archidiecezji.
Bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach – sobota przed 22.10
W sobotę, 19 października, o godz. 11.00 zapraszamy zelatorów z dekanatów wadowickich do bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Włączymy się w nowennę przed uroczystością św. Jana Pawła II, którą przeżywamy 22 października, umacniając się jego nauczeniem i świętością życia.
Miesięcznik „Różaniec”
Temat przewodni kwietniowego numeru miesięcznika „Różaniec” brzmi „Jestem za życiem”. W słowie od redaktora naczelnego, ks. Szymon Mucha zauważa, że życie człowieka to jest dar, który otrzymaliśmy od Boga. Zatem skoro Bóg jest dawcą życia, to człowiek nie może rościć sobie prawa do decydowania czy pozwolić poczętemu dziecku się rozwijać w łonie matki czy je zabić (poprzez aborcję lub tzw. „pigułkę dzień po”). Ks. Szymon podkreśla, że zarówno kapłani jak i wierni świeccy, szczególnie ludzie różańca, powinniśmy głosić cywilizację życia np. podczas codziennych rozmów.
Z artykułu Każde życie jest święte nawiązującego do Matki Bożej z Guadalupe dowiadujemy się, że na tym wizerunku Maryja jest przedstawiona w stanie błogosławionym. Potwierdza to ciemna wstążka, którą jest przepasana, a także widniejący na Jej płaszczu kwiat Nahui Olin – aztecki symbol pełni życia. Temperatura obrazu z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe ma 36,6 stopni Celsjusza, jak ciało żywego człowieka. Niezwykłe wydarzenie miało miejsce w 2007 r., kiedy parlament Meksyku pracował nad legalizacją aborcji. Łono Maryi zaczęło jaśnieć, ukazując kształt embrionu ludzkiego. Natomiast podczas peregrynacji po parafiach kopi obrazu Matki Bożej z Guadalupe, lekarz przyłożywszy stetoskop do łona Maryi usłyszał bicie serca dziecka. Maryja pokazuje nam w ten niezwykły sposób, że poczęte dziecko żyje i powinniśmy zrobić co w naszej mocy aby je chronić.
Oprócz aborcji dzieci poczętych, cywilizacja śmierci promuje również eutanazję pod pretekstem współczucia i niesienia ulgi. Ks. Paweł Siedlanowski w artykule Eutanazja „prawem człowieka”? podaje, że popularne eutanazyjne kraje europejskie to Belgia, Holandia, Hiszpania i Luksemburg. Natomiast w Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Japonii i wielu amerykańskich stanach legalne jest tzw. wspomagane samobójstwo. Zwraca uwagę, że decyzja o poddaniu się eutanazji to często wołanie o miłość, to krzyk samotności. Eutanazji poddawane są głównie osoby starsze, ale rośnie skala zabijania ludzi w sile wieku (cierpiących np. na depresję lub samotność) oraz dzieci.
Belgia | Holandia |
W ciągu ponad 20 lat liczba dokonywanych eutanazji wzrosła niemal tysiąckrotnie. We Flandrii aż 10% śmierci noworodków spowodowanych było decyzją o ich eutanazji. Wystarczy, że lekarze uznają, iż przewidywana jakość życia dziecka jest … „zbyt niska”. |
Liczba eutanazji pomiędzy 2003 a 2020 wzrosła z 1815 do 6938. Prawo zezwala na eutanazje dzieci powyżej 12 roku życia. Od dziecka, które ukończyło 16 lat, nawet nie jest wymagana zgoda rodziców. |
Kanada | Szwajcaria |
Zamiast pomocy starszej kobiecie zaproponowano … eutanazję. Rozważa się „oczyszczenie” ulic z alkoholików i narkomanów przez ich „litościwe” uśmiercanie …. | Proponują (za sowitą opłatą) tzw. Kapsułę śmierci. Wystarczy wejść do środka i nacisnąć jeden przycisk. |
W encyklice Evangelium vitae oraz deklaracji Kongregacji Nauki Wiary o eutanazji czytamy, że „człowiek NIE jest panem i sędzią życia, lecz jego wiernym stróżem”.
Anna Włodarczyk
Forum Diecezjalnych Zelatorów ŻR
Dnia 20 kwietnia 2024 r., na Jasnej Górze, odbyło się pierwsze krajowe forum zelatorów diecezjalnych Żywego Różańca pod hasłem, zaczerpniętym z myśli bł. Pauliny Jaricot: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Z naszej archidiecezji wzięły w nim udział trzy Panie – członkinie Diecezjalnej Rady ŻR.
Po modlitwie i słowie wstępnym wygłoszonym przez krajowego moderatora Żywego Różańca ks. Jacka Gancarka, głos zabrał abp Wacław Depo. Podkreślił, że list apostolski Rosarium Virginis Mariae Jana Pawła II o różańcu świętym to rodzaj drogi, czyli vademecum które Ojciec Święty nam zostawił. Dołączył on do tej modlitwy tajemnice światła, aby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie a męką. Przez to różaniec w pełniejszy sposób można nazywać «streszczeniem Ewangelii», w której odnajdujemy siebie. Na koniec arcybiskup zachęcał, aby nasze modlitwy różańcowe rozpoczynać znakiem krzyża, ale i ufnym wołaniem do Ducha Świętego, bo z Niego jest początek każdej naszej modlitwy. Przyzywajmy Ducha Świętego, Jego światło, Jego moc dla naszych rozważań i dla realizacji spraw, o które się modlimy.
Kolejnym prelegentem był ks. Zbigniew Kocoń, który w zwięzły sposób omówił duchowość Żywego Różańca. Wyróżnił trzy jej cechy: 1 – Jest skupiona na Jezusie. Prowadzi do zjednoczenia z Jezusem, a w centrum każdej Zdrowaśki jest Najświętsze Imię Jezus; 2 – Jest maryjna. Razem z Maryją kontemplujemy tajemnice życia Jezusa, przez co bardziej poznajemy naszą wiarę; Uczymy się od Maryi przeżywania najgłębszej relacji/jedności z Jezusem; 3 – Jest naznaczona świętością założycielki, bł. Pauliny Jaricot. Wszystko co czyniła, wynikało z modlitwy. Ona uczy nas zatopienia się w modlitwie, miłości do Kościoła jako wspólnoty, troski o misje i ducha apostolskiego.
Po konferencjach nadszedł czas świadectwa uczestników forum. O swoich doświadczeniach i podejmowanych aktywnościach opowiedzieli przedstawiciele kół różańcowych min. z diecezji: siedleckiej, katowickiej, opolskiej, płockiej, warszawsko-praskiej, białostockiej oraz krakowskiej.
Na koniec głos zabrał ks. Jarosław Tomaszewski – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Przypomniał, że Żywy Różaniec jest ściśle związany z troską o misje poprzez modlitwę oraz wsparcie materialne.
Forum zakończyło się Mszą św. w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, w intencji rozwoju dzieła Żywego Różańca, za Ojczyznę, za rodziny i o pokój na świecie.
Anna Włodarczyk
Ks. Stanisław Szczepaniec
z Radą Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej