logo_zr

ZELATOR

styczeń 2020

30

Do pobrania: docxpdf

Z historii różańca

Zgodnie z zapowiedzią, w obecnym numerze „Zelatora” zamieszczone zostają dalsze „dopowiedzenia” do poszczególnych tajemnic różańcowych, ułożone w XV wieku przez bł. Alana z La Roche (1428-1475). Poprzednio przytoczone były wybrane „dopowiedzenia” z pierwszej pięćdziesiątki różańca. Teraz poznamy myśli z drugiej pięćdziesiątki, której autor nadaje tytuł: „Bolesna męka Chrystusa od wieczerzy po grób”.

Rozważania z drugiej części „Psałterza NMP”

Fragmenty z pierwszej dziesiątki

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo…

1.Najserdeczniejszy, Ty spożyłeś swoją Ostatnią Wieczerzę z uczniami wybranymi wcześniej ze świata i zaraz po wieczerzy, złożywszy swe szaty i przepasawszy się prześcieradłem, nalałeś wody do miednicy. Amen.

2. Najserdeczniejszy, Ty pokornie przykląkłeś, obmywałeś, wycierałeś i całowałeś ze łzami w oczach stopy uczniów, a następnie zapowiedziałeś im zdradę i wezwałeś do wytrwania w wierze. Amen.

3. Najserdeczniejszy, Ty wtedy uświęciłeś chleb i wino, przemieniając je w swoje prawdziwe Ciało i Krew i dając je wszystkim uczniom, których wówczas wyświęciłeś na kapłanów i biskupów. Amen.

5. Najserdeczniejszy, Ty w ogrodzie trzykrotnie ze łzami zwróciłeś się do Ojca, prosząc Go pokornie o odwrócenie od Ciebie kielicha, ale przede wszystkim o spełnienie się nie Twojej własnej woli, lecz Jego, po czym zakończyłeś modlitwę zatrwożony i w głęboko zasmucony. Amen.

Fragmenty z drugiej dziesiątki

1.Najdroższy, gdy Annasz pytał Cię o wiele rzeczy, a Ty spokojnie odpowiadałeś na pytania, jakiś sługa okrutnie Cię spoliczkował, ośmieszył, oczernił i haniebnie znieważył. Amen.

9. Najdroższy, rózgami z ołowiem i węzłami na końcu biczowano Cię tak, że byłeś bliski śmierci. W końcu kaci odstąpili, bo z powodu zmęczenia nie mogli już dłużej Cię biczować. Amen.

 

Fragmenty z trzeciej dziesiątki

2. Najpokorniejszy, nałożyli Ci boleśnie koronę cierniową, której ostre kolce przenikały do samego mózgu, jako berło dali Ci trzcinę, którą co raz uderzali Cię po głowie okrytą kolczastymi cierniami. Amen.

5. Najpokorniejszy, z trudem niosłeś krzyż przez place, często pod nim upadałeś i gdy byłeś już całkowicie bez sił, Szymon Cyrenejczyk podłożył pod krzyż swoje ramiona. Amen.

 

Fragmenty z czwartej dziesiątki

2. Najniewinniejszy, przed Tobą stała Twoja Matka zalana łzami i przejęta bólem, patrzyła na swego Syna wiszącego na krzyżu, w największej męczarni, konająca niema, bo w tym cierpieniu nikt nie mógł przyjść Jej z pomocą. Amen.

9. Najniewinniejszy, Ty wołając głośno na krzyżu, powierzyłeś swego ducha Ojcu i skłoniwszy głowę, w spokoju go oddałeś. Amen.

 

Fragmenty z piątej dziesiątki

2. Najukochańszy, gdy umierałeś, popękały nawet skały i szeroko otworzyły się groby zmarłych, a bezcenna zasłona świątyni rozdarła się na dwoje z góry na dół. Amen.

6. Najukochańszy, Matka z niewypowiedzianym smutkiem trzymała Cię na swym łonie, a Jej twarz i pierś spływały łzami. O, Matko bolejąca, jak Ty ubolewałaś i jęczałaś, gdy patrzyłaś na swego najsłodszego zmarłego Syna. Amen.

 

Jerycho Żywego Różańca

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przeżywanie „Jerycha Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej”. Otaczanie modlitwą naszych braci i sióstr to jedno z ważnych zadań tej różańcowej wspólnoty. Jesteśmy przy Ojcu Świętym i intencjach, które on nam poleca. Trwamy przy biskupie i Kościele krakowskim, któremu on przewodzi. Pamiętamy o kapłanach posługujących w parafii i członkach tej wspólnoty.

Gdy dzieją się ważne wydarzenia, nasza modlitwa staje się bardziej intensywna. Do takich wydarzeń należy rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. Wszyscy wyruszamy na szlak pielgrzymki duchowej, której kolejne etapy wyznacza Jezus Chrystus swoim ziemskim życiem. Wypraszamy potrzebne nam łaski, aby każdy okres liturgiczny i każdy tydzień zbliżyły nas do Jezusa.

Sobór Watykański II w konstytucji o liturgii uczy: „Święta Matka Kościół uważa za swój obowiązek uroczyście celebrować zbawcze dzieło swego Boskiego Oblubieńca przez uświęcone wspominanie w określone dni całego roku. Każdego tygodnia Kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Pańskiego w dniu, który nazwał Pańskim, a raz do roku zmartwychwstanie razem z Jego błogosławioną męką czci w największą uroczystość Paschy.

Z biegiem roku Kościół odsłania całe misterium Chrystusa, począwszy od wcielenia i narodzenia aż do wniebowstąpienia, do dnia Pięćdziesiątnicy oraz do oczekiwania błogosławionej nadziei i przyjścia Pana”.

Dekanalne dni skupienia zelatorów Żywego Różańca

W minionym roku przeżyliśmy dni skupienia Zelatorów Żywego Różańca w niektórych dekanatach. Były to dekanaty: Kraków-Salwator; Kraków-Bronowice, Kraków-Mogiła, Kraków-Bieńczyce, Czernichów, Mszana Dolna, Pcim, Skawina, Sucha Beskidzka, Wieliczka Zachód. Jeśli były dni skupienia w innych dekanatach, uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji do diecezjalnego moderatora Żywego Różańca. We wspomnianych wyżej dniach wspólnoty wzięło udział prawie 500 zelatorów.

Dziękuję dekanalnym duszpasterzom dorosłych, którzy zorganizowali te dni skupienia. Dziękuję proboszczom, którzy przyjęli te grupy modlitewne w swoich parafiach. Dziękuję również za to, że w poszczególnych dekanatach wybrani zostali dekanalni zelatorzy, którzy będą wspierać duszpasterzy dorosłych w ich posłudze wobec wspólnot Żywego Różańca. Tego wsparcia potrzeba, aby nie tylko nie ustawać w modlitwie różańcowej, ale przyczyniać się do jej rozwoju.

Bardzo zachęcam, aby takie dni skupienia w dekanatach odbywały się każdego roku. Pomoce do ich przeprowadzenia są przekazywane do dekanalnych duszpasterzy dorosłych, ale zachęcam zelatorów z parafii, aby się tymi spotkaniami zainteresowali.

Dekanalne spotkania przyczyniły się również do zgromadzenia dalszych danych dotyczących róż różańcowych w parafiach. Dane dotyczące parafii są umieszczone na stronie internetowej Żywego Różańca. Poniżej wykaz dotyczący dekanatów.

 

A Liczba zgłoszonych róż w dekanacie

B Liczba parafii dekanatu, które zgłosiły róże

Dekanaty A B
Kraków – Centrum 6 8
Kraków – Kazimierz 18 2
Kraków – Salwator 64 9
Kraków – Bronowice 65 7
Kraków – Krowodrza 66 11
Kraków – Prądnik 73 8
Kraków – Podgórze 17 3
Kraków – Prokocim 45 5
Kraków – Borek Fałęcki 36 5
Kraków – Mogiła 112 5
Kraków – Bieńczyce 117 8
Babice 38 7
Białka Tatrzańska 91 10
Biały Dunajec 56 8
Bolechowice 12 3
Chrzanów 19 2
Czarny Dunajec 93 11
Czernichów 60 14
Dobczyce 15 1
Jabłonka 46 3
Jordanów 103 6
Kalwaria 79 9
Krzeszowice 23 3
Libiąż 16 1
Maków Podhalański 218 9
Mogilany 121 10
Mszana Dolna 186 13
Myślenice 65 9
Niedzica 172 16
Niegowić 94 7
Niepołomice 25 3
Nowy Targ 121 10
Pcim 162 9
Rabka 12 1
Skawina 121 13
Sucha Beskidzka 182 8
Sułkowice 152 11
Trzebinia 66 10
Wadowice Północ 92 10
Wadowice Południe 18 1
Wawrzeńczyce . .
Wieliczka 76 13
Zakopane 65 10
Zator 3 1
 Razem 3221 313

 

 

 

Ks. Stanisław Szczepaniec
z Radą Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej

zelator-30_01.2020.docx

zelator-30_01.2020.pdf