grudzień 2018

Jerycho Żywego Różańca

Po raz kolejny przeżyliśmy Jerycho Różańcowe, łączące członków Żywego Różańca z naszej archidiecezji i wszystkich, którzy modlili się z nami. W tym roku we wspólną modlitwę włączyli się przedstawiciele parafii z Krakowa (św. Jana Chrzciciela, Pana Jezusa Dobrego Pasterza, św. Judy Tadeusza, MB Nieustającej Pomocy, św. Brata Alberta, Matki Bożej Królowej Korony Polski), a także z różnych części archidiecezji (Podstolice, Rokiciny, Łazany, Chrzanów – MB Ostrobramskiej, Janowice, Sucha Beskidzka, Trzebunia, Myślenice – Narodzenia NMP). W modlitwie uczestniczyło wielu wolontariuszy Hospicjum św. Łazarza oraz wiele innych osób. Niektórzy podejmowali wielokrotnie w ciągu tygodnia godzinny dyżur modlitewny, także w godzinach nocnych. W niektórych parafiach codziennie gromadzili się członkowie Żywego Różańca na wspólną modlitwę.

Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie. Wierzymy, że modlitwa różańcowa, która trwała siedem dni i nocy, przyczyni się do owocniejszego przeżywania czasu Adwentu i Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkanocny, okresu zwykłego, wszystkich świąt i uroczystości, a także różnorodnych wydarzeń, jakie się będą dokonywały w świecie, w naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach i w naszym życiu.

Wielbimy Cię, miłosierny Boże, w darze roku liturgicznego. Wędrujemy w nim tymi samymi ścieżkami, którymi prowadzi nas modlitwa różańcowa. Zdumiewamy się tajemnicą Wcielenia Twego Syna, Jego życiem w Nazarecie, Jego nauczaniem i dokonanymi cudami, Jego bolesną męką i chwalebnym zmartwychwstaniem, a także tajemnicą wniebowzięcia i ukoronowania Maryi na Królową nieba i ziemi. Przez przeżywanie tego misterium drogi Jezusa i Maryi stają się naszymi drogami. Bądź uwielbiony, najlepszy Ojcze.

Świąteczne życzenia

Drodzy Zelatorzy,

tak często w modlitwie różańcowej wędrujecie duchowo do Betlejem, rozważając tajemnicę Narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. To święte miejsce, podobnie jak inne, wskazane przez tajemnice różańca, jest wam bardzo bliskie. Tu adorujecie Tego, który do nas przyszedł, dziękujecie Mu za wszelkie łaski i wypraszacie u Niego błogosławieństwo dla całego świata. Idziecie do Niego z Maryją, Jego Najświętszą Matką.

Modlitwa różańcowa sprawia, że na polskim niebie jaśniej świeci betlejemska gwiazda i wskazuje drogę do Jezusa. Wierni, którzy niekiedy dają się zwieść sztucznymi światłami, odciągającymi ich uwagę od Jezusa, wracają do Niego i powierzają Mu swoje życie. Bardzo wam dziękuję za waszą piękną służbę w parafiach. Trwacie na modlitwie i mobilizujecie innych do modlitwy.

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego składam wam najlepsze życzenia. Niech spotkanie z Synem Bożym, który stał się Człowiekiem, napełnia pokojem wasze serca, umacnia was w trudnościach i uzdolni was do świadczenia o Nim wobec braci. Niech Maryja wyprosi wam błogosławieństwo u swego Syna, aby w waszych rodzinach panowała zgoda i miłość, a nasza Ojczyzna, świętująca stulecie odzyskania niepodległości, rozwijała się w pokoju.

z Radą Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej

Dni skupienia w dekanacie

Jesienią odbyły się kolejne dni skupienia zelatorów w niektórych dekanatach. Są to ważne i pomocne spotkania. Wszyscy uświadamiają sobie, że podejmują podobną służbę, umacniają się w jej spełnianiu i mogą podzielić się doświadczeniami.

Choć o organizację takich spotkań proszeni są dekanalni duszpasterze dorosłych, to jednak zelatorzy mogą się również przyczynić do tego, że takie spotkanie się odbędzie.

W roku Święta Wielkanocne są dość późno, więc po zakończeniu czasu kolędowego, jest jeszcze wiele sobót w lutym lub w marcu, aby takie spotkanie w dekanacie zorganizować. Jego program ustala dekanalny duszpasterz dorosłych z zelatorami, którzy z nim współpracują. Można się odwołać do poniższych propozycji.

Temat konferencji

W czasie dnia skupienia głoszona jest konferencja. Jej tematem może być najpierw przypomnienie zapisów Statutu Żywego Różańca. Jego pierwszy rozdział mówi o ogólnych postanowieniach, a drugi opisuje istotę i duchowość tej wspólnoty. Tę duchowość staramy się coraz bardziej pogłębiać. Dnia 21 września 2017 roku metropolita krakowski, ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, wydał dekret przez który wprowadza postanowienia tego statutu w życie naszej archidiecezji (tekst dekretu i wyjaśnienie, patrz „Zelator” nr 12).

Wspólnota Żywego Różańca rozpoczęła w tym roku „Wielką Nowennę Różańcową” w związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą powstania Żywego Różańca. Mobilizujmy się nawzajem, aby dobrze przeżywać czas nowenny i dążyć do celów, które zostały nam postawione (więcej o nowennie, patrz „Zelator” nr 15).

Struktura

W czasie pierwszego dekanalnego dnia skupienia dokonuje się wyboru zelatora, który będzie głównym współpracownikiem dekanalnego duszpasterza dorosłych, który w dekanacie opiekuje się wspólnotą Żywego Różańca.

Bardzo proszę przesłać informację do centrali o przeżytym dniu skupienia i wyborze dekanalnego zelatora.

Róże zgłoszone z parafii

Na stronie internetowej Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej znajduje się informacja o różach, które posługują w parafiach. Poniżej podane są informacje, które dotychczas zostały przekazane do diecezjalnego moderatora. Brak jeszcze danych z wielu parafii, a nawet dekanatów. Uprzejmie prosimy o uzupełnianie tych danych.

A Liczba zgłoszonych róż w dekanacie

B Liczba parafii dekanatu, które zgłosiły róże

Dekanaty A B
Zakopane . .
Zator 3 1

1916 176

Każda róża spełnia w parafii ważną misję. Dwudziestoosobowe zespoły, prowadzone przez zelatora, to wielki Boży dar dla duszpasterzy i wiernych świeckich. Są one również częścią większej wspólnoty modlitewnej.

Opracowanie: Ks. Stanisław Szczepaniec Moderator Żywego Różańca

zelator-18_12.2018.docx