slowo_metropolity_krakowskiego_o_nabozenstwie_pierwszych_sobotArcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 13 września 2016

Czcigodni duszpasterze,
Drodzy członkowie wspólnot parafialnych i rektoralnych,

Zbliża się setna rocznica objawień Matki Najświętszej trojgu dzieciom w Fatimie. Jest to okazja do wsłuchania się na nowo w orędzie, jakie Bóg przez Najświętszą Maryję Pannę do nas kieruje, przypominając o konieczności modlitwy i pokuty, przemiany życia i wynagrodzenia za grzechy. Szczególnym przesłaniem Fatimy jest rozwój nabożeństwa do Niepokalanego Serca Matki Najświętszej. Dnia 13 lipca 1917 roku Matka Boża powiedziała do dzieci: „Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”.

Z tamtych objawień rozwinęły się dwie szczególne modlitwy. Pierwsza z nich to tzw. „nabożeństwa fatimskie” odprawiane od maja do października, najczęściej 13 każdego miesiąca. Dziękuję wszystkim duszpasterzom, którzy te nabożeństwa prowadzą i wiernym, którzy w nich uczestniczą. Drugi rodzaj nabożeństwa powstał na skutek wyraźnej prośby Matki Najświętszej. To modlitwa w pierwsze soboty miesiąca, wyrażająca się w uczczeniu Niepokalanego Serca Maryi i wynagrodzenia Jej za zniewagi, jakich doznaje od ludzi.

Modlitwa do Matki Bożej Fatimskiej jest nam droga również dlatego, że św. Jan Paweł II Jej wstawiennictwu przypisywał uratowanie mu życia w dniu 13 maja 1981 roku, gdy kula zamachowca przeszyła jego ciało.

Wyrażam radość, że wspólnota Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej podejmuje działania zmierzające do ożywienia nabożeństwa pierwszych sobót, przez przygotowanie pomocy do medytacji na każdy miesiąc i przez czynne zaangażowanie w ich przeżywanie w parafiach. Bardzo potrzebujemy dziś nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Gdy ludzkie serca są poranione i często uwikłane w grzech, musimy z większą troską zwracać się do Serca Niepokalanej Matki Chrystusa i Matki Kościoła, Serca wolnego od grzechu, zawsze wiernego i czystego. Niech to nabożeństwo rozwija się w naszych parafiach i rodzinach, a także w indywidualnych spotkaniach z niebieską Matką i Królową.

Jednoczę się z wszystkimi, którzy gromadzą się na modlitwę w pierwsze soboty miesiąca i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Krakowski