"Nie byłoby nas tu dzisiaj, gdyby 20 lat temu nie modlił się tu w Ludźmierzu św. Jana Paweł II" - zaczął Ksiądz Proboszcz Jerzy Filek o godz. 10.00 powitanie przybyłych z 10 kapłanami, prawie tysiąca członków różańcowych z archidiecezji krakowskiej - od wieków przychodzili tu górale, aby od Maryi uczyć się i wybierali w ten sposób szkołę najlepszą - cytował największego spośród ludźmierskich pielgrzymów - rytm różańcowych pacierzy odmierza czas na tej podhalańskiej, krakowskiej, polskiej ziemi.

Żyjemy w rytmie różańcowym – to narzędzie, które bierzemy do ręki każdego dnia, a przybywamy do Ludźmierza w każdą pierwszą sobotę miesiąca, by wszystkie cztery części różańca rozważać, i dwa razy w roku, by przez 7 dni po 24 godziny na dobę modlić się podczas Jerycha różańcowego. Dziś chcemy celebrować 20 lecie pobytu tutaj i modlitwy świętego Papieża-Polaka – kończył obiecując wymienić obecnych przed Eucharystią.

Kolejnym punktem programu było przybliżenie objawień fatimskich przez dzieci i młodzież z Krauszowa. Dzieci w plastyczny sposób, gwarą, pieśnią i gadką przypomniały o niezwykłej roli i wartości RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.

Konferencję na temat Zawierzenia Niepokalanemu Sercu NMP wygłosił o. Mirosław Kopczewski z Niepokalanowa. Zauważył, że pierwszego zawierzenia dokonał Pan Jezus z krzyża, gdy przekazał Maryję uczniowi, a uczniowi przykazał: OTO MATKA TWOJA ! O zawierzenie prosiła Matka Boża pastuszków przed stu laty, o zawierzenie całego świat i Rosji, o zawierzenie dokonane przez wszystkich biskupów pod przewodnictwem ojca świętego. Różnie się to działo w historii. Najpełniej chyba 25 marca 1984 r. uczynił to Jan Paweł II, jednocześnie na Kremlu słowacki bp Paweł Hnilica zawierzył Rosję. Zawierzenie to oddanie Maryi całego siebie i wszystkiego, co do mnie należy, mojego czasu, zdolności, czasu i wieczności. To zanurzenie się w Maryi – całkowicie. Zawierzenie to ratunek dla świata.

Eucharystię sprawowało 11 kapłanów pod przewodnictwem ks. dr hab. Stanisława Szczepańca – moderatora diecezjalnego róż różańcowych. W homilii o. Mirosław zwrócił uwagę, że Bóg wybierając Maryję na Matkę swego Syna – zamieszkał w Jej Niepokalanym Sercu, które było jedyne niezdobyte przez złego ducha. Nam też poprzez zawierzenie trzeba w Jej Niepokalanym Sercu zamieszkać.

Na koniec pielgrzymki, mimo deszczu, wszyscy przeszli po Maryjnym Ogrodzie Różańcowym rozważając tajemnice radosne i zawierzyli się poprzez św. Jana Pawła II Niepokalanemu Sercu Ludźmierskiej Pani.

Wieczorem młodzież oazowa, eremowska, ministranci, lektorzy i schola – Mszą świętą i procesją w oktawie Bożego Ciała zakończyli kolejny rok formacji.

(Relacja z pielgrzymki ze strony Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu)

Galeria zdjęć z Pielgrzymki Różańcowej