logo_zr

ZELATOR

grudzień 2016

9

Do pobrania: docxpdf

 

Jerycho Różańcowe

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przeżycie Jerycha Różańcowego, łączącego w modlitwie całą diecezję. W kolejnych godzinach dni i nocy modlili się głównie członkowie Żywego Różańca, niekiedy także całe róże lub parafie. Do tej siedmiodniowej modlitwy dołączyli także mężczyźni i kobiety z innych wspólnot.

Szczególne podziękowanie należy się tym różom i parafiom, które bardzo licznie włączyły się w to modlitewne wydarzenie. Podejmowali oni wiele razy w tygodniu w wybranych godzinach swoją modlitwę. Były to również godziny nocne, co wymaga większego poświęcenia i zaangażowania.

Wierzymy, że ta modlitwa przyniesie owoc w życiu wielu osób i wspólnot. Prosiliśmy najpierw o łaskę dobrego przeżywania roku liturgicznego przez dzieci, młodzież i dorosłych. Prosiliśmy również, aby Polacy uznali w swoim sercu Jezusa za Króla i Pana i poddali Mu swoje życie. Do tych głównych intencji dołączaliśmy inne.

Eucharystii i modlitwie kończącej Jerycho Różańcowe przewodniczył w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. bp Jan Zając. Wyraził on wdzięczność wszystkim, którzy w tę modlitwę się włączyli i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

Jerycho przeżyte z udziałem wielu wspólnot parafialnych i wielu róż różańcowych może być również mobilizacją do pełniejszego zaangażowania w trwającej dłużej modlitewne wydarzenia parafialne.  Jednym z nich jest czterdziestogodzinne nabożeństwo, przeżywane przed okresem Wielkiego Postu. Zachęcamy, aby członkowie Żywego Różańca, z jeszcze większą gorliwością zaangażowali się w to ważne i piękne czuwanie modlitewne w parafii.

Dni skupienia zelatorów

Od kilku lat w styczniu i lutym odbywają się dni skupienia zelatorów Żywego Różańca. To okazja do wspólnej modlitwy, rozważenia tematów dotyczących członków Żywego Różańca, a także zwyczajnej rozmowy osób, które w różnych parafiach spełniają podobną służbę. Serdecznie zapraszamy wszystkich zelatorów do udziału w tych dniach skupienia.

 

Data

Miejsce

Program

15 stycznia
Niedziela
Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu Eucharystia w bazylice o godz. 9.00. Po niej spotkanie w sali.
22 stycznia
Niedziela
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach Eucharystia w bazylice o godz. 10.30. Po niej spotkanie w auli św. Jana Pawła II.
29 stycznia
Niedziela
Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach Eucharystia w kościele parafialnym o godz. 10.00. Po niej spotkanie w sali.
11 lutego
Sobota
Sanktuarium Krzyża Świętego w Nowej Hucie – Mogile Eucharystia w bazylice o godz. 15.00. Po niej spotkanie w sali.
12 lutego
Niedziela
Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie Eucharystia w kościele parafialnym o godz. 10.15. Po niej spotkanie w sali.

Kalendarz 2017

Rok 2017 jest szczególnie bogaty w wydarzenia dotyczące modlitwy różańcowej. Zachęcamy duszpasterzy i zelatorów, aby przyjrzeli się tym wydarzeniom. Jest ich wiele, więc trzeba roztropnie wybrać te, na które zostaną zaproszeni członkowie wspólnoty. Najlepiej jeśli jedna grupa bierze udział w jednej pielgrzymce, a inna w innej. Oprócz wspomnianych wyżej dni skupienia zelatorów będą to następujące wydarzenia.

Setna rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Orędzie fatimskie wiąże się ściśle z modlitwą różańcową. Matka Boża wzywa do niej najpierw dzieci, którym się objawia, a poprzez nich wzywa wszystkich, by o tej modlitwie pamiętali. Pewnie nie jest przypadkiem, że rocznica objawień fatimskich łączy się z innymi rocznicami, które również o różańcu przypominają.

3 czerwca – V Ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę

W pierwszą sobotę czerwca co roku przeżywamy ogólnopolską pielgrzymkę członków Żywego Różańca na Jasną Górę. Wiele wspólnot parafialnych z naszej archidiecezji bierze w niej udział. Zachęcamy, aby i w tym roku takie pielgrzymki organizować. Organizatorzy proszą, aby zgłaszać grupy zorganizowane u diecezjalnego moderatora Żywego Różańca.

17 czerwca – Modlitwa różańcowa w Ludźmierzu

Dnia 7 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II nawiedził sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Odmówił wtedy z wiernymi różaniec. Z tego tytułu sanktuarium ludźmierskie stało się szczególnym miejscem modlitwy różańcowej. Papież w modlitwie zwrócił się do Maryi słowami: „Królowo różańca świętego, módl się za nami! W tę pierwszą sobotę miesiąca, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, przychodzimy do Pani Ludźmierskiej, Gaździny Podhala. A jest to miejsce jak najbardziej godne tego, by dziś stało się sanktuarium, w którym jednoczą się wierni całego świata wraz z Papieżem na modlitwie różańcowej”.

W tym roku mija 20 lat od tamtego wydarzenia. Kustosz sanktuarium w Ludźmierzu zaprasza wszystkich, którzy modlą się na różańcu, aby włączyli się w przeżycie tego jubileuszu. Członkowie Żywego Różańca zaproszeni są w sposób szczególny w sobotę, 17 czerwca. Rozpoczęcie wspólnej modlitwy o godz. 10.00. Szczegóły zostaną podane na stronach internetowych, a także w kolejnym numerze „Zelatora”.

27 czerwca – Rocznica objawień w Gietrzwałdzie

W dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku miały miejsce objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, na Warmii. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, zachęcając do odmawiania różańca.

Kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie zaprasza członków Żywego Różańca z całej Polski na wspólną modlitwę w 140. rocznicę rozpoczęcia objawień, czyli 27 czerwca. Wyjazd na pielgrzymkę w tamte strony będzie się zapewne łączył z odwiedzeniem innych świętych miejsc w tamtym rejonie. Mamy nadzieję, że jakaś parafia podejmie się organizacji takiej pielgrzymki. Prosimy o przekazanie informacji na ten temat, aby chętni z innych parafii mogli w niej wziąć udział.

7-8 września – Kongres Różańcowy w Częstochowie

Diecezjalni Moderatorzy Żywego Różańca, pracujący pod kierunkiem moderatora krajowego, ks. Szymona Muchy, podjęli inicjatywę zorganizowania Kongresu Różańcowego. Inicjatywa znalazła aprobatę księdza arcybiskupa Wacława Depo, delegata Episkopatu Polski ds. Żywego Różańca. Ustalono, że Kongres odbędzie się w Częstochowie na Jasnej Górze w dniach 7-8 września.

Do udziału w przygotowaniu i przeżywaniu Kongresu zaproszone są wspólnoty, które jednoczy modlitwa różańcowa. Będą to m.in. Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Sekretariat Fatimski, Różaniec Rodziców za Dzieci, Papieskie Dzieło Misyjne, Dominikańskie Bractwo Różańcowe, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Jerycho Różańcowe, Nieustający Różaniec, Podwórkowe Kółka Różańcowe, Nowenna Pompejańska i inne, mniejsze wspólnoty.

Celem Kongresu jest ukazanie wielości i różnorodności form modlitwy różańcowej, umocnienie tych, którzy są wierni różańcowi, a także zachęta skierowana do tych, którzy jeszcze tej modlitwy nie odkryli.

W pierwszym dniu Kongresu wezmą udział delegacje z diecezjalnych wspólnot Żywego Różańca i innych wspólnot różańcowych. Obrady będą się odbywać w sali o. Kordeckiego. Drugi dzień, 8 września, dokładna rocznica koronacji Matki Bożej Częstochowskiej (8.09.1717), będzie miał charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni. Szczegóły dotyczące programu zostaną podane w późniejszym czasie.

30 września – VIII Pielgrzymka diecezjalna do Łagiewnik

Wśród wielu pielgrzymek, przeżywanych w ciągu roku, szczególne miejsce zajmuje ta diecezjalna, gromadząca członków Żywego Różańca z poszczególnych parafii. Ona jest głównym spotkaniem i wspólną modlitwą osób należących do róż różańcowych w parafiach i przy kościołach rektoralnych naszej archidiecezji. Gorąco zachęcamy duszpasterzy i zelatorów, aby o tej pielgrzymce pamiętali i organizowali wyjazd do Łagiewnik.

zelator-09_12-2016.docx

zelator-09_12-2016.pdf