Wprowadzenie

Rekolekcje rozpoczynamy od wspólnej modlitwy i celebracji Eucharystii. Te dwa przeżycia wprowadzają w temat rekolekcji i jednoczą uczestników. Są również modlitwą o ich owocne przeżycie.

Śpiew: O Stworzycielu, Duchu przyjdź lub inny.

Słowo przywitania i pozdrowienia uczestników. Informacja o programie rekolekcji, głównych tematach, które będą podejmowane, podziale na grupy, które będą podejmowały posługi i w których odbędą się spotkania.

Po słowie wprowadzającym zaleca się modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

Śpiew: „O zbawcza Hostio” lub inny.

Chwila ciszy.

P: Bądź uwielbiony, nasz Panie i Zbawicielu. Zawsze jesteś pośród nas obecny, ale my nie zawsze o Tobie pamiętamy. Posyłasz nam swego Ducha, który pomnaża naszą wiarę i miłość ku Tobie. Rozpoczynając rekolekcje, pragniemy zawierzyć Ci każdą osobę, która jest z nami i każdą chwilę, którą wspólnie przeżyjemy.

Gromadzi nas tutaj pragnienie coraz głębszej modlitwy, szczególnie tej różańcowej. Wszyscy rozważamy zbawcze tajemnice, w których poznajemy Twoje życie i wypraszamy dla ludzi potrzebne łaski. Modlitwa różańcowa będzie nam także towarzyszyć w czasie tych rekolekcji.

Lektor1 (L1): Wyruszając na różańcowy szlak udajemy się najpierw do Nazaretu, by wraz z Maryją przeżyć tajemnicę zwiastowania. Wsłuchujemy się w ten opis także dzisiaj.

L2: Z Ewangelii według św. Łukasza (1,26-38).

L1: Prowadzi dziesiątkę różańca.

P: Pozostańmy w cichej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

Modlitwa w ciszy.

Śpiew i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Eucharystia

Jeżeli przepisy liturgiczne dozwalają, wskazane jest wziąć formularz z mszy o Najświętszej Trójcy. Wtedy można również wziąć czytania mszalne z uroczystości Najświętszej Trójcy (rok C – czytanie drugie, psalm, alleluja i Ewangelia).

Propozycja modlitwy powszechnej

Wstęp: Do Boga, który powołał nas udziału w swoim boskim życiu, zanieśmy pokorne prośby.

1. Boże, Ty objawiłeś człowiekowi tajemnicę swego życia. Spraw, aby wszyscy członkowie Kościoła z wiarą i miłością zwracali się do Ciebie, Ojcze, który jesteś jedno z Synem i Duchem Świętym.
  2. Boże, Ty chciałeś, aby ludzie żyjący na tej ziemi byli szczęśliwi. Pomóż współczesnemu światu porzucić zło, które niszczy jedność i pomnażać dobro, które buduje wspólnotę.
  3. Boże, Ty stworzyłeś człowieka na swój obraz i podobieństwo i powołałeś go udziału w swoim boskim życiu. Tchnij w nas swego Ducha, abyśmy umieli kochać Cię całym sercem, całą duszą, całym umysłem i całą mocą.
  4. Boże, Ty przygotowałeś ludzi na przyjęcie Twego Syna, który w pełni czasów stał się jednym z nas. Naucz nas przygotowywać się na spotkanie z Nim w czasie świętej godziny Eucharystii.
  5. Boże, Ty dajesz nam łaskę rozważania w różańcu Twoich zbawczych tajemnic. Błogosław wszystkim, którzy podejmują tę modlitwę i spraw, aby przynosiła ona dobre owoce.
  6. Boże, Ty dałeś nam w świętej rodzinie z Nazaretu wzór wiary i miłości. Napełnij swoim Duchem nas, tutaj zgromadzonych, abyśmy przez rekolekcje lepiej poznali Twoja wolę wobec rodziny i wyprosili potrzebne łaski dla wszystkich rodzin.

Modlitwa: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty jesteś miłością i wszystkie Twoje działania wypływają z miłości. Uczyń nas ludźmi kochającymi Ciebie i miłującymi się nawzajem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.