Część druga – Tajemnica rodziny

Sobotnie popołudnie i niedzielny poranek poświęcamy na rozważenie drugiego tematu rekolekcji, czyli rodziny, a szczególnie tych zagadnień życia rodzinnego, które są szczególnie podkreślone w radosnych tajemnicach różańca.

W sobotę po południu przeżywamy konferencję przybliżającą uczestnikom tematykę zamieszczoną w drugiej części niniejszego zeszytu. Zaleca się również adorację Najświętszego Sakramentu, a cały dzień zostaje uwieńczony celebracją Eucharystii.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Jeśli jest adoracja Najświętszego Sakramentu przeżywamy ją w ciszy. Pod koniec adoracji odmawiamy wspólnie dziesiątek różańca, tajemnicę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni.

Eucharystia

Jeśli Eucharystia jest przeżywana po południu wpisuje się w tematykę drugiej części rekolekcji, czyli refleksję o rodzinie i modlitwę w intencji rodzin. Można wziąć formularz z dnia lub z niedzieli Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa albo ze Zbioru Mszy o Najświętszej Maryi Pannie (nr 4 – Święta Maryja, Boża Rodzicielka).

W homilii wskazane jest nawiązać do tematu domu Boga i domu człowieka odwołując się do sakramentu chrztu i bierzmowania. Dla życia rodzinnego dom ma ogromne znaczenie. Jest to dom ludzi, którzy są dziećmi Bożymi, a więc jest to także dom dzieci Bożych, w którym mieszka odwieczny Syn Ojca. Można przypomnieć i rozwinąć myśli zawarte w niniejszym zeszycie, w szóstej medytacji rekolekcyjnej.

Propozycja modlitwy powszechnej

Wstęp: Zgromadzeni przy ołtarzu Chrystusa, na którym składana jest Najświętsza Ofiara, zanieśmy do Boga pokorne prośby.

  1. Ojcze miłosierny, Ty przez swego Syna, Jezusa Chrystusa dałeś ludziom udział w swoim boskim życiu. Spraw, aby członkowie Kościoła pamiętali, że Ty jesteś ich Ojcem, a oni są dla siebie braćmi i siostrami.
  2. Boże kierujący losami świata, Ty pragniesz, aby ludzie żyli w zgodzie i pomagali sobie w potrzebach. Pomóż narodom pokonywać podziały i budować jedność.
  3. Boże, Ty powierzyłeś miłości Maryi i Józefa życie Twego Syna, Jezusa Chrystusa. Wejrzyj na wszystkich małżonków i odnów ich wzajemną miłość, aby zawsze pozostali sobie wierni i odważnie pokonywali wszystkie trudności życiowe.
  4. Boże, Miłośniku życia, Ty uczyniłeś małą, rodzinną wspólnotę domowym Kościołem. Pomóż wszystkim rodzinom odkryć wielkość tego powołania i spraw, aby zawsze pamiętały o obecności Chrystusa pośród nich.
  5. Boże, odwieczna Miłości, Ty przez udział w Eucharystii umacniasz w nas dary chrztu i bierzmowania. Spraw, abyśmy każdego dnia żyli jak Twoje dzieci i dawali o Tobie świadectwo wobec innych ludzi.
  6. Boże niepojęty, Ty obdarzyłeś nas łaską modlitwy różańcowej, w której poznajemy Ciebie samego i wypraszamy potrzebne łaski dla ludzi. Nie dozwól, abyśmy osłabli w naszej modlitwie, lecz spraw, aby ona nieustannie się rozwijała i przemieniała nasze życie.

Modlitwa: Dziękujemy Ci, Boże, za nieskończoną miłość, jaką nam nieustannie okazujesz. Pomóż nam otwierać nasze serca na niezwykłe dary Twojej łaski i coraz bardziej kochać Cię całym sercem, całą duszą, całym umysłem i całą mocą. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa poranna z konferencją

Poranną modlitwę niedzielną stanowi jutrznia lub wspólne odmówienie piątej tajemnicy różańca, znalezienia Pana Jezusa w świątyni. Wtedy też głoszona jest kolejna konferencja. Jej tematem jest świętowanie niedzieli, a szczególnie przeżywanie niedzielnej Eucharystii. Temat ten ma istotne znaczenie w życiu rodzinnym.

Dziesiątka różańca

Śpiew: „Kiedy ranne” lub inny.

L1: W poranek tego świętego dnia, jakim jest niedziela, pragniemy śpiewać pieśń uwielbienia Chrystusowi, który zmartwychwstał i przynosi nam owoce odkupienia.

Śpiew: „Uwielbiajmy Jezusa, bo kocha nas jak nikt” lub inny.

L2: Uwielbiajmy Chrystusa we wszystkich rodzinach, które są domowym Kościołem i które rozpoczynają świętowanie niedzieli w swoim rodzinnym gronie.

Śpiew: „Uwielbiajmy Jezusa, bo kocha nas jak nikt” lub inny.

L1: Uwielbiajmy Jezusa, który rozpoczął swą ziemską wędrówkę z życiu świętej rodziny z Nazaretu, uświęcając codzienne życie wszystkich rodzin.

Śpiew: „Uwielbiajmy Jezusa, bo kocha nas jak nikt” lub inny.

L2: Uwielbiajmy Jezusa, który gromadzi dziś swój Kościół na sprawowanie Eucharystii. Niech wszyscy zgromadzeni przy Jego ołtarzu na całej ziemi jednoczą się z Nim mocą Ducha Świętego.

Śpiew: „Uwielbiajmy Jezusa, bo kocha nas jak nikt” lub inny.

L1: Trwając w uwielbieniu i doświadczając obecności Pana pośród nas wsłuchajmy się w opis znalezienia Pana Jezusa w świątyni.

L2: Z Ewangelii według św. Łukasza (2,41-52)

Chwila ciszy.

Śpiew: „Niech będzie chwała i cześć” lub inny.

L3: Prowadzi modlitwę: Dziesiątkę różańca.

Konferencja

Kapłan głosi konferencję. Po niej wskazane jest pozostać w chwili ciszy, a następnie zaśpiewać pieśń lub trwać na modlitwie wypowiadając wezwania uwielbienia, dziękczynienia i prośby.

Niedzielne rozmowy

W programie proponowane są także „niedzielne rozmowy”. Ponieważ ta część rekolekcji przypada w niedzielę, więc trzeba w różny sposób podkreślać odmienność tego dnia. Jednym z niedzielnych przeżyć jest spotkanie przy stole i rozmowa. Dotyczy ona tematyki poruszanej w czasie rekolekcji i zagadnień związanych z życiem róż różańcowych w parafiach i diecezji.

Ćwiczenia indywidualne

Przed zakończeniem rekolekcji trzeba jeszcze chwilę pozostać w samotności, aby utrwalić w sobie owoce rekolekcyjnych przeżyć.

Uczestnicy powracają do tematów, poruszonych w drugiej części niniejszego zeszytu, a także w czasie konferencji i homilii, które były głoszone wczoraj i dzisiaj rano. Rozmawiają z Bogiem na ten temat. Przygotowują się także do spotkania z grupach.

Spotkania w grupach

Spotkanie rozpoczyna się i kończy modlitwą. Pierwsza część spotkania ma charakter podsumowujący przeżycia rekolekcyjne. Wypowiedzi uczestników mogą mieć charakter świadectwa na temat darów otrzymał w tych dniach modlitwy i refleksji.

Animator podsumowuje wypowiedzi uczestników i zachęca do wspólnej modlitwy w intencji dobrego przygotowania i przeżycia końcowej Eucharystii. Członkowie grupy modlą się za siebie, aby dobrze wypełnili swoje zadania, proszą w intencji wszystkich uczestników Eucharystii, aby przyniosła ona błogosławione owoce w ich życiu.

Po modlitwie grupa przygotowuje powierzone jej zadania. Jeśli czas pozwala należy przeczytać czytania mszalne i w świetle tych czytań spojrzeć na pełnione posługi.