W czasie 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we Wrocławiu w dniach 21-23 czerwca 2012 roku, biskupi zatwierdzili „Statut Żywego Różańca”. Zgodnie ze statutem metropolita krakowski, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, mianował moderatora Żywego Różańca w archidiecezji krakowskiej. Został nim ks. Stanisław Szczepaniec. Jednym z jego zadań jest organizowanie spotkań zelatorów.

Dni skupienia zelatorów Żywego Różańca

W marcu 2014 roku odbyły się w czterech miejscach archidiecezji dni skupienia zelatorów Żywego Różańca:
Wadowice, parafia św. Piotra Apostoła – Niedziela, 2 marca;
Ludźmierz – Niedziela, 9 marca;
Kraków, parafia św. Jadwigi na Krowodrzy – sobota, 15 marca;
Kraków, sanktuarium Bożego Miłosierdzia – sobota, 22 marca.

W spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 170 zelatorów. Były to pierwsze spotkania w takim gronie na szczeblu rejonów i miały charakter zapoznawczy.

Spotkanie Rady Żywego Różańca

Dnia 20 maja 2014 roku odbyło się pierwsze spotkanie diecezjalnej Rady Żywego Różańca. Nie została ona jeszcze powołana formalnie, przez dekret biskupa, lecz na prośbę diecezjalnego moderatora czterech kapłanów i pięć zelatorek i jeden zelator zgodzili się współpracować dla rozwoju dzieła Żywego Różańca.